- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníLze během horka vychladit interiér i bez klimatizace?

Lze během horka vychladit interiér i bez klimatizace?

Letní vedra jsou stále nesnesitelnější a člověk je často rád, když najde úlevu alespoň uvnitř. Ale dá se taková pohoda v interiéru dosáhnout i bez známých klimatizačních jednotek?

Klimatizační jednotky dokáží ochladit interiér opravdu efektivně, ale s tímto komfortem je spojena nejen vyšší spotřeba energie, ale také investice do samotného zařízení a jeho instalace. K dispozici je přitom i technika, která se dnes již v rodinných domech běžně používá pro jiné účely a chlazení místností má jako další doplňkovou funkci. Stačí si jen správně vybrat a správně ji používat.

Tepelná čerpadla umí úsporně využívat teplo z venkovního prostředí k vytápění a ohřevu vody, ale některé typy zvládají i chlazení. Vše tak „vybavíte“ jedním zařízením. První důležitá věc však je výběr toho správného čerpadla. Obecně mohou tepelná čerpadla chladit buď pasivně, nebo aktivně.

Splitové tepelné čerpadlo vzduch-voda Vitocal 200-S s mimořádně tichou venkovní jednotkou ekologicky a úsporně využívá teplo z venkovního vzduchu. K dispozici je verze výhradně pro vytápění nebo reverzibilní provedení pro vytápění a chlazení (verze AC). Akumulační zásobník může akumulovat topnou i chladicí vodu, kterou pak zásobuje připojené topné/chladicí okruhy. www.viessmann.sk

Pasivní chlazení je možné jen u typů voda – voda a země – voda. „Nízká teplota z podzemní vody nebo ze země se tehdy přenáší pomocí oběhového čerpadla přímo přes výměník tepla do topného systému. Neaktivuje se tedy kompresor, takže tepelné čerpadlo zůstane „pasivní“. Jelikož nepracuje chladivový okruh s kompresorem, ale pouze oběhové čerpadlo, takové chlazení je prakticky zadarmo,“ vysvětluje Alžběta Jendrichovská ze společnosti Stiebel Eltron.

Obavy ze vzniku kondenzátu a rosení povrchu již dávno nejsou při podlahovém chlazení namístě. Hlídá si to totiž dálkové ovládání tepelného čerpadla, které měří relativní vlhkost a teplotu v interiéru. Systém vyhodnocuje naměřené veličiny, na jejichž základě pak reguluje optimální teplotu a trvale zabraňuje nežádoucím (d)efektům.

Alžběta Jendrichovská, Stiebel Eltron

Aktivní chlazení umožňují všechny tři typy tepelných čerpadel (vzduch – voda, voda – voda, země – voda), které se tehdy uvedou do tzv. tepelných čerpadel. reverzního chodu. Při tomto režimu se do procesu zapojuje i kompresor. „Kompresor se aktivuje, tepelné čerpadlo je tedy „aktivní“,“ dodává Alžběta Jendrichovská.

Stropní rozvody nabízejí při chlazení pomocí tepelného čerpadla nejvyšší komfort – sálavý chlad vytváří příjemné klima bez foukání studeného vzduchu. Limitem je, stejně jako u stěnových nebo podlahových rozvodů, teplota rosného bodu, při které začnou na povrchu kondenzovat vodní páry. Chladící strop proto nemůže mít méně než přibližně 18 až 20 °C. Takové chlazení je tedy vhodné do domů, které před přehříváním chrání kvalitní tepelná izolace a účinné stínění. (Foto REHAU)

Ne každý model tepelného čerpadla však dokáže chladit. Zejména pokud jste se rozhodli pro typ vzduch – voda, který je dnes jednoznačně nejčastější volbou, důležité je vybrat tzv. reverzibilní tepelné čerpadlo, které zvládá aktivní chlazení. „Reverzibilní čerpadla dokážou nejen vytápět a ohřívat pitnou vodu, ale stejně jako chladnička umí při otočeném (reverzibilním) chodu i odebírat teplo zevnitř a předávat ho do okolí,“ říká odbornice. Pro pasivní chlazení je zase potřebný přídavný modul, který se však může nainstalovat i dodatečně.

Nejvhodnější řešení závisí na konkrétních podmínkách v místě instalace. Proto by jej měl doporučit odborník, který po obhlídce domu a přepočtení tepelných ztrát určí výkon tepelného čerpadla potřebný k vytápění, chlazení i přípravě teplé vody.

Juraj Malík, Vaillant

Podlahovka nebo konvektor?
Další otázkou je, jak se chlad dostane do interiéru. Jednou z možností jsou plošné rozvody topného nebo samostatného chladícího okruhu (podlahové, stropní či stěnové). „Radiátory, plochá topná tělesa a pod. nejsou pro chlazení vhodné,“ upozorňuje Ing. Peter Kuliaček, specialista firmy Viessmann na alternativní zdroje. Použít však lze nízkoteplotní podlahové vytápění, které je dnes nejpopulárnější variantou topného systému.

Vedle využití stávajících rozvodů je výhodou i velká teplosměnná plocha, ale toto řešení má i svá omezení. „I tady je třeba se dopředu poradit s odborníkem a zohlednit chladící výkon podlahy,“ upozorňuje Juraj Malík z Vaillantu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek