- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníNefunkčnímu přízemí domu pomohlo až prosvětlení a originální propojení se zahradou

Nefunkčnímu přízemí domu pomohlo až prosvětlení a originální propojení se zahradou

Projekt nnU House vznikl jako rozšíření přízemí domu z 30. let minulého století, které realizovali architekti z ateliéru Studio Jayga Architects v anglickém Loughtonu. Tento zvláštní název odráží charakteristický pohled na rekonstruovaný dům ze strany zahrady. Na fasádě totiž dominují dvoje dveře ve tvaru písmene „n“ umístěné vedle sebe a napravo od nich výklopný skleněný box – okno ve tvaru písmene „U“.

Mladá rodina potřebovala zkvalitnit životní prostor. Žili v jedné části dvojdomku z 30. let, přičemž nejvíce je dusilo přízemí stavby. Sestávalo ze tří tmavých prostor orientovaných k zahradě – ze starého úzkého kuchyně, stísněného obývacího pokoje bez oken a přístavby z 80. let minulého století, která sloužila jako jídelna. Všechny pokoje byly ve stejné výškové úrovni, téměř metr nad zahradou.

Přístup do zahrady byl řešen pomocí strmých schodů. A jako by nebylo negativ dost, v těsné blízkosti domu stála další impozantní přístavba, která zakrývala to nejkrásnější – výhled do zahrady a zároveň omezovala tok přirozeného denního světla do tmavých prostor.

Přístavba domu se vzdušným dřevo – mentolovým retro interiérem
Projekt nnU House vznikl jako rozšíření přízemí domu ze 30. let minulého století. Zdroj: Marcus Peel

Přístavbu zbourali, prostor otevřeli
Studio Jayga Architects pod vedením architekta Abula Mahdi předělalo nefunkční přízemí na světlý vzdušný prostor s moderním designem a přímou návazností na zahradu.

Přečtěte si také
Takové bydlení je snem mnoha: Světlem zalitý a krásný prostor
Základem nového prostoru je otevřená koncepce, která zahrnuje obývací pokoj ao pár schodů nižší kuchyň s pracovním ostrůvkem a velkým prostorem pro stolování. Díky efektním dveřím a oknu, které autoři nazývají skelným boxem, vzniklo silné propojení na nádhernou 91 metrů dlouhou zahradu.

Přístavba domu se vzdušným dřevo – mentolovým retro interiérem
Základem nového prostoru je otevřená koncepce, která zahrnuje obývací pokoj ao pár schodů nižší kuchyň s pracovním ostrůvkem a velkým prostorem pro stolování. Zdroj: Marcus Peel

Denní zónu dělí schody a střešní světlík
Snížení úrovně podlahy v interiéru (mezi obývacím pokojem a kuchyní) nejenže definuje funkční zóny otevřeného prostoru, ale také umožnilo položit podlahu v kuchyni a jídelně na stejnou úroveň, jako je zahrada. V prostoru mezi těmito dvěma zónami je vložen lineární střešní světlík, díky kterému vniká přirozené světlo přímo do středu domu.

Posezení v okně s výhledem do zahrady i na oblohu
Jedinečným prvkem rekonstruované části domu je výklopný bezrámový skleněný box, navržený jako zakřivené okno ve tvaru písmene „U“, ve kterém lze sedět. Nenabízí jen výhled do zahrady, ale také na oblohu, protože prosklení pokračuje iv části střechy. Zároveň přirozeně osvětluje denním světlem jídelní stůl.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek